Bozkurt NET{ Bozkurt NET
  Tıklayın kayıtlı kullanıcı olun
Ana sayfa ::Hasabınız :: Forumlar :: Makaleler :: İndir :: İletişim :: KURALLAR
alt1 alt1 alt1
alt1 alt1
alt1
Atatürk
Başbug
Atsız´ın Mektupları
Bozkurt
Tarihte Türkler
Osmanlı Sultanları
3 Mayis
Türk İslam Ülküsü
Ülkücü Hareket
İslam
Türk Büyükleri
12 Eylül
Dokuz Işık
Kızıl Elma
Doğu Türkistan
Türk Dünyası
Şiirler ve Marşlar
Ülkücü Şehitler
Ülkücüye Mektuplar
Sorular ve Cevaplar
Komünizm
Videolar
Müzikler
Postakartı

alt1 alt1
alt1
 Haber :
 Haber Ekle
 Haber Arşivi
 Arama
 Konular
 Baskıya hazırla
 Üyeler :
 Hesabınız
 Günlük
 Üye Listesi
 Özel İletiler
 ICQ Servisi
 Servisler :
 Kur'an-ı Kerim Meali
 Resim Galerisi
 E-Kart
 Dosyalar
 Müzikli Postakartı
 Cep Melodileri
 İletişim :
 Forumlar
 Bozkurtlar 100
 Bize Ulaşın
 Bizi Önerin
 Dökümantasyon :
 Makaleler
 Fikir ve Tarih Dünyası
 Kısa Nükteler
 Şairler ve Şiirler
 İzlenimler
 Ansiklopedi
 Dosyalar
 Dosya Ekle
 Popüler
 İlk 10
 Bağlantılar

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1
AB'YE HAYIR

alt1 alt1
alt1
Makaleler
·Meluncanlar ve Biz
·Türk Tarihi ve Türk Adı
·Amerikan Genç Hristiyanlar Cemiyeti (Y.M.C.A.) ve Amerikan Kolejleri
·SEVR YASALARI MECLİS’TEN GEÇİRİLEREK TÜRKİYE YENİ BİR KURTULUŞ SAVAŞINA BAŞLAMAK MECBURİYETİNDE BIRAKILDI!
·ABD, Alenî Bir Düşman Haline Gelmiştir!
·Dedelerimiz Oğuzlar Çıkmış Yola Aral Kıyısından
·Avrupa Birliğine neden hayır.. Jeopolitik Yaklaşım
·Noel Üzerine
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -1-
·Siyasi Konjonktürde Irak Türkmenleri
·Gümrük Birliği Anlaşmasının Anayasanın Başlangıç Kısmına Aykırılığı -2-
·Kıbrıs'ın Türkiyesiz AB üyeliği mümkün mü?
·Avrupa Birliği ve Kıbrıs Konusu
·Internet mi, İnternet mi?
·DİLDE, FİKİRDE, İŞTE BİRLİK (Gaspıralı ve Türkistan)
·İSMAİL GASPIRALI'NIN FİKİRLERİ
·Türkler ve İslamiyet
·Alparslan Türkeş'in Din Anlayışı ve İslama Bakışı
·Gök Tanrı
·Şamanizm Meselesi
·Ruhban Okulu neden açılmamalı?
·Ruhban Okulu
·Çanakkale Savaşları
·Türk Kültüründe Nevruz ve Milli Birlik-Beraberlik
· Sovyetler Birliği’nin Çöküşü ve Yeni Rusya Çeçen Mücadelesi
·Türkçenin Anadil Olarak Dünyadaki Yeri
·Masonların Kirli İşleri
·Gümrük birliği mi; sömürge antlaşması mı?
·17 Ağustos 1999 Depremi ve gizlenen gerçekler

alt1 alt1
alt1

alt1 alt1
alt1

alt1
Bozkurt NET :: Başlığı Görüntüle - Gagauzlar (Gök Oğuzlar)
  Link 1Ana sayfa | Link 2
Arama       

Bozkurt NET
Bozkurtların Yuvası

Forumlar Gruplar Gruplar Hesap Aç Oturum Aç  

Sayfa: « Önceki  1, 2  

Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 2. sayfa (Toplam 2 sayfa)
« Önceki başlık :: Sonraki başlık »  
Yazar İleti
zafergizlenci
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 53

İletiTarih: Pts Haz 13, 2005 1:28 pm    ileti konusu: SULTAN FATİH KARDEŞİM Alıntıyla Cevap Gönder

Sultan Fatih kardeşim yanlış anlamadıysam bu sözlerin bana ama ben senin söylediklerinin aksini savunacak biri değilim .Lütfen kalblerimizi kırmayalım ben sadece arkadaşımıza hoş geldin demek istedim eğer yanlış anlaşıldıysam ÖZÜR DİLERİM ; Ama bu özrümü zaafiyet olarak algılama kardeşim SELAMETLE
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
zafergizlenci
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 53

İletiTarih: Pts Haz 13, 2005 1:28 pm    ileti konusu: SULTAN FATİH KARDEŞİM Alıntıyla Cevap Gönder

Sultan Fatih kardeşim yanlış anlamadıysam bu sözlerin bana ama ben senin söylediklerinin aksini savunacak biri değilim .Lütfen kalblerimizi kırmayalım ben sadece arkadaşımıza hoş geldin demek istedim eğer yanlış anlaşıldıysam ÖZÜR DİLERİM ; Ama bu özrümü zaafiyet olarak algılama kardeşim SELAMETLE
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder
ALP-TUR
Deneyimli Üye
Deneyimli Üye

İletiler: 277

İletiTarih: Pts Haz 13, 2005 7:55 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

sultan_fatih demiş ki:
Sahabeler bedirde,uhudda ve hendekte kafirlerle savaşırken karşı tarafta ya babaları ya oğulları yada herhangi bir akrabası vardı ama hiçbiri aynı kandanız aynı candanız diye tereddüt etmediler çünkü dava İSLAMdı dava ALLAH rızası idi.

Davamız İSLAM BİRLİĞİ değil TÜRK BİRLİĞİDİR...

Arap köpeklerinin kurtuluş savaşında ingilizlerle bir olup, Türkleri katletiklerini UNUTMADIK.

Elin arapıyla kürdüyle hindistanlısıyla birlik istyemiyoruz. TÜRK BİRLİĞİ ülkümüzdür...
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder
Vuslatim
Forum Yöneticisi
Forum Yöneticisi

İletiler: 3121

İletiTarih: Sal Mar 07, 2006 1:12 am    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Gagauzlar, Balkan Türklüğü içinde yer alan yaman bir Türk boyudur. Türkiye'de ilk olarak "Balkan Şib-i Ceziresinde Türkler" (Tarih-i Osmanî Encümeni Mecmuası, c.17, İstanbul yıl 1328) makalesinde Gagauzlardan bahsedilmiştir. Gagauz ismi, Gök Oğuz kelimesinin, bölge halkının dilince söylenişidir.

Osmanlı ve Gagauzlar

Gagauzlar, Balkan Türklüğü içinde yer alan yaman bir Türk boyudur. Türkiye'de ilk olarak "Balkan Şib-i Ceziresinde Türkler" (Tarih-i Osmanî Encümeni Mecmuası, c.17, İstanbul yıl 1328) makalesinde Gagauzlardan bahsedilmiştir. Gagauz ismi, Gök Oğuz kelimesinin, bölge halkının dilince söylenişidir.
Orta Asya çıkışında, Karadeniz'i kuzeyden dolaşarak bulundukları topraklara akan Gagauzlar, yol boyunca islami unsurlar ile karşılaşmadıkları için, Bizans'tan etlikenerek hristiyan ortodoks dinini benimsemiştir. Yıllarda Rus baskısına karşı direnerek, bugünkü Gagauz Yeri Türk Cumhuriyeti'ni kurmuşlardır.

Osmanlı dönemindeki süreçte Gagauzlar, bir çok savaşa katılmışlardır. Bununla ilgili bir kaç türkü ve halk deyişleri şunlardır.

ZAPASLARA KİYAT

Padişahtan kiat geldi,
Kiat geldi zapaslara:
Zapaslar da cenge gitsin.
Port-Arturda top patladı,
Yalın kalktı, duman düştü.
Asker üüştü arı gibi,
İnsan düştü darı gibi,
Alçaklara kannar indi
Kannar indi pihtilendi,
Allahtan da bir ses geldi,
Bir ses geldi kafalara..
Gagauz yenilmedi.

zapas: yedek asker
kiyat: kağıt,ferman

Sultan Aziz'i yadeden bir türkü,

SULTAN AZİZ

Bir kuş olsam uçsam girsem
Sultan Aziz penceresine konsam.
Penceresi siyaa perde
Sindi düştüm ban bu derde
Ban bu dertten ölecem
Nasıl yatacam kara yerde.

Uyan Sultan Aziz uyan
Kan ayleyor sana cihan.
Penceresi siyaa boya
Saramadım doya doya
Mail oldum selvi boya.
Uyan Sultan Aziz uyan
Kan ayleyor sana cihan.

SEVASTOPOLUN ARDINDA

Sevastopolun ardında
Yatır gemilâr
Moskov atar topları
Er, gök titirâr.

Haman padişahım,
Ver izin bizâ.
İzin vermez isen,
Dök bizi denize.
Dökelim moskof kanı

Anamız-bobamız-
Duvacı bizâ,
Oolumuz-uşaamız
Rezeci biza.

Sivastopol bir çadır,
bir yeşil çadır,
O çadırın altında
üç civan yatır
O civannar bakmazlar
gönüylen hatır.
Şu İngilizün Fransuzu
urdu karaya
Şu Rusun kapitannarı
tamah paraya.

Aman patişahım aman
yimdat ver bize,
Yimdat vermeseydin
dök bizi denize.
Şu Rusun fişterleri
gümüştür yökçeleri
Gümüş piştov belinde,
dizedan kanda
Gümüş lüle aazında,
para cebinde.
Aman padişahım, aman,
yimdat ver bize,
Yimdat vermeseydin
atıl denize.
Dökelim moskof kanı.

Reze: rıza
fişter: subay

Tuna ile ilgili bir deyiş,

Kara deniz akmam dedi,
Türk Tunayı vermem dedi,
Kara deniz bulanır,
Türk Tunayı geçer.
Çıktım baktım kim gelir,
Yaşasın Osman Paşa!
Düşmannarı daatsın daaya taşa

Varna, halen bir çok Gagauz'a ev sahipliği yapar.
1828 Osmanlı-rus savaşında, Varna fidye ile verilene kadar savaş sürmüştür.

Varna gibi kale yoktur,
İçinde timarı çoktur.
Varnaya imdat yoktur,
Biz Varnalıiz aalar!...
İmdat Varnaya!...

Varna Kalata'ya bakar,
Arasında dere akar,
Gemiler Varna'i yakar,
Biz Varnalıiz aalarî...
Padişahlar!...
İmdat Varna'ya!...

Varna'nın etrafı deniz,
Varna'i sardı domuz,
Verin tabyalara omuz;
Biz Varnalıiz,

Varnanin etrafı geriz,
Kapudanpaşa deer biz biriz,
Karpuz gibi gülei serperiz.
Biz Varnalıiz.

Varna'nın etrafı bayler,
İçinde seçme çayler,
Analar evladını ayler!
Biz Varnalıiz.

Varna'nın kalesi taştır,
Gözümden akanlar yaştır!...
Kâfir!... Bizim Osmannı baştır,
Biz Varnalıiz.

Düşman ve kâfir Moskof
Denizden ve karadan
Toplardan sık güllei saçar,
Korkar Osmanlı toplarından,
Ve Moskof hücümden kaçar,
Biz Varnalıiz.

Varna'nın etrafı çadır,
İçinde Osmanlı yatır,
Gâvur Moskof bilmez hatır,
Biz Varnalıiz.

Gemi gemiylan çatılmış,
Arasında üç top atılmış,
Haber geldi Varna satılmış,
Biz Varnalıiz.

Bu türkü, Gagauzları asimile etmek adına,ruslar tarafından aşağıdaki şekilde değiştirilerek empoze edilmeye çalışılmıştır,fakat tutmamıştır.

Varnedâ kannı yaş akar
İçinde Osmannıbasar
Çok analar evlatlarını
Brakar.
Varnenin etrafı çadır
İçindâ Osman yatır
-Kââmil Moskov ver bir yardım!
Varnenin umudu deniz
Olursak dinimiz temiz.
Moskovdan geldi bir omuz
Biz Varneliyz, şükür!

Bu iki türkü arasındaki farkı en iyi belirten değişiklik "Gavur Moskof''un yerini "kââmil Moskof''un alması olsa gerektir. Rus emperyalizmi,kendisini Gagauz'a sevdirmek için bu halk türküsünü dahi kullanmıştır.

Maria Tokmakçı

Kaynak; Ülkücü.org
hlly
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 45

İletiTarih: Sal Mar 07, 2006 5:27 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

arkadaşlar bize ne türkün haini lazım, ne müslümanın haini lazım.bu bakımdan baktığımızda arapların bize yaptığı hainlik müslüman olmayan türklerden daha fazladır.biz mi ingilizlerle bir olup müslüman kardeşimize kurşun sıktık?arapların yöneticileri şu anda birlikte iş yapılabilecek konumda değildirler.çoğu batı emperyalizminin maşalığını yapmaktadır. ben müslümanları da kardeşlerim olarak görüyorum.ancak kurulacak büyük bir devletten bahsediyorsak, şu anki siyasal sistemler göz önünde tutulduğunda, bu devletin millet temeline dayanması şarttır.bu arada gagavuzlarla ilgili küçük bir not da ben eklemek istiyorum.bizim kullandığımız bozkurt selamı ilk olarak gagavuz kültür bakanı maria marunoviç tarafından 1984te kullanılmıştır.bugün hepimizin gururla elimizi kaldırarak yaptığımız selam gagavuz kökenlidir.
Melik_Sah
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiler: 11

İletiTarih: Sal Mar 07, 2006 5:57 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

ALP-TUR demiş ki:
sultan_fatih demiş ki:
Sahabeler bedirde,uhudda ve hendekte kafirlerle savaşırken karşı tarafta ya babaları ya oğulları yada herhangi bir akrabası vardı ama hiçbiri aynı kandanız aynı candanız diye tereddüt etmediler çünkü dava İSLAMdı dava ALLAH rızası idi.

Davamız İSLAM BİRLİĞİ değil TÜRK BİRLİĞİDİR...

Arap köpeklerinin kurtuluş savaşında ingilizlerle bir olup, Türkleri katletiklerini UNUTMADIK.

Elin arapıyla kürdüyle hindistanlısıyla birlik istyemiyoruz. TÜRK BİRLİĞİ ülkümüzdür...

bizim davamiz Türk-İslam birliğidir sadece Türk birliği değil.Konuyu saptırmayalım.Arkadaşlar bir olay yüzünden bütün müslümanları hain olarak nitelendirmeyelim.Tabiki Araplar bizi Kurtuluş Savaşında arkadan vurdu ama bu olay yüzünden bütün Araplar hain diyemeyiz.Unutmayın ki Pakistan gibi Müslüman Kardeş ülkelerin yaptığı yardımları kimse yapmadı.Ona bakarsanız AZERBAYCANda TÜRKİYEyi sattı ama bir olay yüzünden tüm Azeri Türklerini hain olarak nitelendiremeyiz! Bu olaylara gelmeyelim! Tüm Müslümanlar Kardeşlerimizdir! Unutmayınki Selçuklular ve Osmanlılar Türklük ve İslam için savaştı sadece Türklük için değil.İslamiyeti tüm Dünyaya yayan ise yine biziz.Onun için böyle olaylara gelmeyelim.Unutmayın ki Peygamber Efendimizde Arapdı! Arap-Türk kardeşdir!
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM
MariaTokmakci
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiTarih: Sal Mar 07, 2006 8:45 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Tekrardan tüm dostlarıma selam ederim.

Bu tarz yazılar,hatırlarsanız daha önce www.ulkucu.org da yazıyordum. Okulun biraz ağırlaşmasından ötürü kısa bir ara verdim.

Bu tip araştırmalarıma yeniden başladım.

Yazımı burada görmek beni mutlu etti.

Yakında Komrat'ta 100 den fazla ülkeye yerleşik Gagauzların 1. kurultayı toplanacak. Aynı tarihlere isabet eden bir Gagauziya başkannık seçimleri olacak. Fakat Türkçü adaylar moldovlar tarafından 'gözünün üstünde kaşın var' denerek hapise atılıyor.

Eminim ki gelecek bizimdir. Rusun kahpe oyunları asırlardır tutmadı,bu saatten sonra da tutmayacak.

Şen olun kalın saalıcaknan.

Maria Tokmakçı
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM ICQ
MariaTokmakci
Yeni Üye
Yeni Üye

İletiTarih: Sal Mar 07, 2006 8:54 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Beraber çok kılıç salladık gavura karşı.
Gene sallamaya hazırız.
Kahpe rüzgarlara karşı dalgalandırdık Türk'ün bayrağını.

Ne mutlu ki tarihsel süreçte her zaman omuz omuza olduk.

Bugün de omuz omuzayız,

Yarın da hiç şüphesiz.

[/b]
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder Kullanıcının web sitesini ziyaret et MSNM ICQ
aksu61
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 228

İletiTarih: Çar Mar 08, 2006 6:19 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Evet Maria aramıza hoşgeldin
Gerçekten sizleri buralarda görmek bizlerin Turana(Türk Birliği) olan aşkını daha da alevlendiriyor.

Kendi ülkene hoşgeldin.Kendi memleketine hoşgeldin.İnşallah daha bir çok kardeşimizi görmek nasip olur burada.

Allaha emanet ol
nazligul
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 138

İletiTarih: Çar Mar 08, 2006 7:31 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Hoş gelmişsin.
Allah razı olsun.
Kullanıcı bilgilerini göster Kişisel ileti gönder E-Posta gönder MSNM
1453_fatih
Amatör Üye
Amatör Üye

İletiler: 147

İletiTarih: Çar Mar 08, 2006 10:19 pm    ileti konusu: Alıntıyla Cevap Gönder

Kardeşlerim söz Gagauzlar'dan açılmışken Atamız'ın onlara ne kadar önem verdiğini gösteren bir anektodu aktarmak istiyorum...

Necip Hablemitoğlu'nun kitabından alıntı yapılarak(bira kısaltmak zorunda kaldım)...

Kemal'in Öğretmenleri

Ukrayna'nın Moldova sınırındaki Bolgrad kasabasının Ortodoks mezarlığında bir Türk'ün yattığını hiç biliyor muydunuz?!. Bu bakımsız, unutulmuş, üzerini otlar bürümüş kabirde, bir dönemin bilinmeyen tarihinin, koşulsuz vatanseverliğin gömülü olduğunu yaşlı bir Gagauz'un şu ifadesinden çıkarırsınız: "Burada Kemal'in üüredicisi (öğretmeni) yatıyor!.."

"Kemal'in Askerleri"nin (Kuvayı Milliyeciler) bu ülkeyi kurtardığını bilirsiniz. Bilirsiniz de, "Kemal'in Öğretmenleri"nin, Türkiye'den bin küsur kilometre ötede ne aradığını bilemezsiniz. Oysa, başınızı biraz çevirip, bugün Gagauz Bölgesinde K.G.B., C.I.A., K.I.P., B.N.D., M.V.R. görevlilerinin, Rus, A.B.D., Alman, Bulgar, Yunan ve hatta Norveç uyruklu türkolog, gazeteci, "serbest araştırmacı" ve papazların, bahai ve protestan misyonerlerinin ne aradığını araştırırsanız, Atatürk'ün de onu aradığını saptarsınız. Kısaca, Türkiye'nin "ön bahçesi"nde, bir başka ifadeyle terketmek zorunda kaldığımız eski vatan topraklarında ağırlığını artırmaya çalışan Atatürk'ün, bu çabaya diğer ülkelerden en az 60 yıl önce başladığını görür, ileri görüşlülüğüne hayran kalırsınız. Sonra O'nun şu sözlerini hatırlarsınız:

"... Rusya'dan bize sığınan siyaset adamı soydaşlarımız, kardeşlerimizdir. Dünyanın gittikçe karışan ve gittikçe tehlikeli bir istikbale yönelen tutumu muvacehesinde bizim durumumuza hususi bir önem vermelerini beklemek hakkımızdır. Şunu da takdir etmeleri lâzımdır ki, Türk Milleti Kurtuluş Savaşından beri, hatta bu savaşa atılırken bile, mahkûm milletlerin hürriyet ve istiklâl davaları ile ilgilenmeyi, o dâvalara müzaheret etmeyi benimsemiştir. Böyle olunca kendi soydaşlarının hürriyet ve istiklâllerine kayıtsız davranması elbette tecviz edilemez. Fakat milliyet davası şuursuz ve ölçüsüz bir dava şeklinde mütalâa ve müdafaa edilmemelidir. Milliyet davası, siyasi bir mücadele konusu olmadan önce şuurlu bir ülkü meselesidir. Şuurlu ülkü demek, müsbet ilme, ilmi usullere dayandırılmış bir hedef ve gaye demektir. O halde propagandalarda müsbet usullere müracaat etmek şarttır. Hareketlerin imkân şuurları ve sıraları mutlaka hesaba katılmalıdır. Türkiye dışında kalmış olan Türkler ilkin KÜLTÜR meseleleriyle ilgilenmelidirler. Nitekim biz Türklük davasını böyle bir müsbet ölçüde ele almış bulunuyoruz. Büyük Türk tarihine, Türk dilinin kaynaklarına, zengin lehçelerine, eski Türk eserlerine önem veriyoruz. Baykal ötesindeki Yakut Türklerinin dil ve kültürlerini bile ihmal etmiyoruz."

Kapattığı Türkocakları'nın Başkanı Hamdullah Suphi Tannöver'e yepyeni bir görev vermiştir: Türkiye Cumhuriyeti'nin Romanya Büyükelçiliği!
Gagauz Türklerinin latin alfabesine geçmesine ilişkin bir U.N.D.P. Projesinde görev üstlendiğim Moldova'da, edindiğin bilgi ve belgelerin ışığında ifade edebilirim ki, Hamdullah Suphi Tanrıöver, yaklaşık elli yıllık kapkara yasakçı Sovyet döneminin sonrasında hâlâ sevgi ve saygı ile hatırlanıyor. Bu kapsamda O, Besarabya ve Kuzey Bukovina'daki tüm Gagauz kasaba ve köylerini dolaşmıştır. Bükreş'teki Büyükelçiliğimizin kapılarını bu Ortodoks mezhebindeki soydaşlarımız için ardına kadar açmıştır. Sefaret çalışanlarını (yerel personel) Gagauzlardan seçmiş; ardından da bölgelerinde temayüz etmiş yerel liderlerin çocuklarına öncelik vererek ilk etapta yaklaşık 40 kişilik bir öğrenci grubunu öğrenim için Türkiye'ye göndermiştir. Daha sonra bu sayı 200'ü aşmıştır. Bunların bir kısmı tekrar ülkesine dönerek toplumuna Türklük bilinci ile hizmet ederken, Türkiye'de kalanlar da anavatana hizmeti yeğlemiştir. Bu grup arasında, Ege Üniversitesi'nde Rektör Yardımcılığı yapmış emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Emin Mutaf (Georgi Mutaf), Prof. Dr. Özdemir Çobanoğlu (Vasili Çoban) gibi çok sayıda Gökoğuz Türkü bulunmaktadır (11) Rahmetli Tanrıöver, bununla da kalmayarak Romanya'daki müslüman Türk azınlığın, Gagauzlara her yönden destek vermesini de sağlamıştır (12). İşte bütün bu faaliyet programı çerçevesinde, Romanya vatandaşı gönüllü Türk öğretmenlerinin yanısıra, Türkiye'den de 80 ilkokul öğretmeni getirtilmiştir. Bu öğretmenlerin öğrencilerinden olup da hayatta olan yaşlı Gagauzların ifadelerine göre, romence ve rusça bilen bu öğretmenler, II. Dünya Savaşı'nın başına kadar bölgede görev yapmışlar. Bunların çoğunluğu savaşla birlikte Türkiye'ye dönerken, bazıları "görevleri henüz bitmediği" gerekçesiyle eğitim hizmetine devam etmişler. Ancak, Sovyet işgali ile bu öğretmenlerin tamamı "Türk Casusu" isnadı ile hep aynı cezaya, 25 yıl ağır hapis cezasına çarptırılarak Sibirya'daki toplama kamplarına gönderilmişler. Sonra, Stalin'in ölümünden sonra Kruşçev tarafından çıkarılan afla Gagauz Yeri'ne sadece biri dönebilmiş: Adı, Ali KANTARELLİ! Ölünceye kadar "Kemal"in yani Mustafa Kemal ATATÜRK'ün öğretmeni olmayı sürdürmüş; çevresindekilere Türkçe öğretmiş; Türklük bilinci aşılamış... Üç çocuğuyla dul kalan bir Gagauz kadınıyla evlenmiş; onları her Pazar Kiliseye götürdükten sonra evine dönüp müslümanlığın gereklerini yerine getirmiş. Bir başka ifadeyle, laikliğin ne olduğunu sevgi, saygı ve hoşgörü ile en kökten-dinci Ortodoks Gagauzlara da göstermiş, tek kelime ile örnek oluşturarak hayranlık uyandırmış...

Onlar, "Kemal'in Öğretmeni'ydiler!... Gözlerini kırpmadan gösterilen Türk toprağına gitmişler, hayatları pahasına görevlerini sürdürmüşlerdi. Tıpkı şimdilerde Güneydoğu'da PKK'lı teröristlerce şehit edilen genç meslekdaşları gibi!.. Ama Ali Kantarelli öğretmenin dışındakilerin ne adları ne de kabir taşları var!.. Ne giderken sormuşlar, ne de Tanrı cennetine uçmağa varırken!.. İlgi ya da hatırlanmayı bekliyorlar mı? Sanmıyorum, çünkü onlar Türklüğe hizmet yolunda ulaşabilecekleri en üst mertebeye ulaşmışlar. Ama yine de siz lütfen gözlerinizi kapatıp buz gibi soğuk bir ülkede başında haç dikili bir kabir hayal edin ve içindeki şehitlerimize Ulu Tanrı'dan sonsuz rahmetler dileyin!.. Bir de gönül pınarınızdan süzülüp, kalp gözünüzden dökülecek sımsıcacık şükran ve sevgi dolu bir damla yaş!.. Hepsi o kadar...

Evet, bir gün yolunuz Gagauz Yeri'ne düşerse, Çadır, Vulkaneşti, Taraklı gibi şehirlerde ve Kıpçak, Baurçi, Tomay gibi köylerde Gagauz soydaşlarımızın tertemiz Türkçelerini duyup bize olan duygusal yakınlıklarına tanık olduğunuzda artık bilirsiniz ki, bu bölgelerde "Kemal'in Öğretmenleri" görev yapmışlardır. Onların ulaşamadıkları Komrat ve çevresinde ise anadilini konuşamayan, ruslaşmak üzere olan Gagauzları gördüğünüzde ise en büyük Türk Atatürk'ü minnet ve hayranlıkla anarsınız....
Yeni Başlık Gönder   Cevap Gönder 2. sayfa (Toplam 2 sayfa)

Sayfa: « Önceki  1, 2  

Forum Seçin:  
Bu forumda yeni konular açamazsınız
Bu forumdaki iletilere cevap veremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizi değiştiremezsiniz
Bu forumdaki iletilerinizisilemezsiniz
Bu forumdaki anketlerde oy kullanamazsınız