İngiliz Basını: "Chirac, Paris Pezevengi"
Tarih: 20.02.2003 Saat: 14:23
Konu: Dünyadan


ABD'nin İngiltere'yi de yedeğine alarak hazırlıklarını yoğun bir şekilde başlattığı Irak'ta savaşa karşı çıkan Fransa *****hurbaşkanı Jacques Chirac, bugün İngiliz basınının ağır saldırılarına maruz kaldı.

İngiltere'nin en çok okunan tabloid gazetesi The Sun, bugün yayımladığı özel yayında Chirac'a ''kurt'' benzetmesinde bulundu ve Fransızca bir yazı yayımladı.

İlk sayfasında ''Chirac est un ver'' (Chirac bir kurttur) başlığıyla verilen haberde, Chirac'ın kızgın bir fotoğrafı verildi ve fotoğraf bir kurt tarafından kemirilirken resmedildi. Yazıda, Fransa halkına seslenilerek, ''Başkanınızdan utanmıyor musunuz?'' diye soruldu.

Gazete, ABD halkı ve başkanını hor görmekle suçladığı Fransız halkının, 2. Dünya Savaşı'nda Fransa'nın kurtarılması sırasında kaç Amerikan ve İngiliz askerinin hayatlarını kendileri için feda ettiklerini unuttuğunu yazdı.

Fransa, ABD ve İngiltere'nin Irak'a askeri müdahalede bulunulması konusundaki çağrılarına karşı dünyada en sert muhalefeti gerçekleştiren ülke durumunda bulunuyor.

CHIRAC'A ''PEZEVENK'' SUÇLAMASI

Londra'da yayımlanan bir diğer günlük gazete Daily Mail de Irak politikalarından dolayı Chirac'a çok ağır ifadeler kullandı.

Andrew Neil imzasıyla yazılan makalede Chirac için ''Pezevenk'' denildi. ''Paris'in pezevengi'' başlıklı yazıda Chirac'ın Irak politikasının ''ikiyüzlü, sadece kendi menfaatlerini düşünen, zalim ve ahlaksız'' olduğu kaydedildi. Gazete, Paris'te bugün başlayan Fransa-Afrika zirvesine Zimbabve'nin eleştirilen devlet başkanının da davet edilmesini kastederek, ''Fransa hep hürriyet ve adalet konularında şampiyonluğu elinde bulunduran bir ülkeydi. Fakat Chirac idaresi altında dünyanın en kötü rejimlerinin pezevenkliğini yapan bir ülke oldu'' dedi.

Zimbabve Devlet Başkanı Robert Mugabe, ülkesindeki zengin beyaz çiftçilere karşı uygulamaları yüzünden Batı ülkelerinde büyük tepki görüyor. Dün de Paris'te Mugabe aleyhinde gün boyu süren yoğun protestolar yaşandı.

Diğer taraftan, The Sun gazetesinin internet sayfasında Chirac'la Mugabe'nin zirve dolayısıyla el sıkışmaları da ''Kurt canavarla buluştu'' başlığıyla verildi.

Kaynak:HaberVitriniBu haberin geldigi yer: Bozkurt NET
http://www.ulkuocagi.net

Bu haber icin adres:
http://www.ulkuocagi.net/modules.php?name=News&file=article&sid=383