'AB Türkiye'nin nüfuzunu kullanmaktan memnun'
Tarih: 30.04.2009 Saat: 23:31
Konu: Avrupa Haber


'AB Türkiye'nin nüfuzunu kullanmaktan memnun'"Ankara ve Erivan arasında gelişen öpüşme ve barışma senaryosu, Brüksel'de ve Amerika Birleşik Devletleri'nde memnuniyetle karşılandı. Bu, uzun süredir Moskova'nın gölgesinde yaşayan, göreceli olarak soyutlanmış durumdaki Ermenistan'ı Batı blokuna katmayı kolaylaştırabilir. "

"Avrupa Birliği, Türkiye'nin üyelik görüşmelerini pratikte askıya almış olsa da, Brüksel Türkiye'nin Kafkaslar, Karadeniz ve Hazar Denizi'ndeki hatrı sayılır nüfuzunu, kendi çıkarları için arkasına almaktan mutlu. "

"Ankara ve Erivan arasında gelişen öpüşme ve barışma senaryosu, Brüksel'de ve Amerika Birleşik Devletleri'nde memnuniyetle karşılandı. Bu, uzun süredir Moskova'nın gölgesinde yaşayan, göreceli olarak soyutlanmış durumdaki Ermenistan'ı Batı blokuna katmayı kolaylaştırabilir. "
Azerbaycan ve Ermenistan arasında Dağlık Karabağ sorunu konusunda, benzer bir temas olduğunu belirten Tisdall, Azerbaycan'ın Avrupa'nın enerji ve enerji nakli güvenliği anlamında hayati önemde bir ülke olduğunu söylüyor.
Sürecin önündeki engeller
Ancak Tisdall, tüm bu olumlu işaretlere karşın tüm süreci tersine çevirebilecek irili ufaklı engeller olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor:
"Örneğin Azerbaycan, Dağlık Karabağ sorunu çözülmeden, Türkiye ve Ermenistan'ın her türde yakınlaşmasına karşı. Bu gerilim, her iki müzakere sürecini de bozabilir. Tabii bir de Avrupa Birliği'nin mali yardım, güvenlik, siyasi reform anlamlarında sözlerini ne ölçüde yerine getirebileceği konusu var."
"Ama en büyük soru işareti, son gelişmeler nedeniyle kendisini şimdiden tehdit altında hisseden Rusya'nın tavrı. Rusya'nın, kullanmayı seçmesi durumunda, yıkıcı olabilecek hatrı sayılır bir gücü var."
Kaynak: http://www.ulkuocagi.net
Pencereyi Kapat